U Hrvatskoj, osoba se može službeno proglasiti osobom s invaliditetom putem postupka vještačenja, koji uključuje procjenu njezinog zdravstvenog stanja i funkcionalnih sposobnosti. Status osobe s invaliditetom može se dobiti zbog različitih razloga, uključujući tjelesne, intelektualne, mentalne, osjetilne ili druge oblike oštećenja koja uzrokuju trajne poteškoće u svakodnevnom životu.

Evo kako se postupak odvija:

 
1. Podnošenje zahtjeva

Osoba koja želi ostvariti status osobe s invaliditetom podnosi zahtjev za vještačenje. Zahtjev se obično podnosi nadležnom Centru za socijalnu skrb, Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) ili Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO), ovisno o svrsi priznavanja invaliditeta.
Zahtjev možete podnijeti sami ili ga može podnijeti vaš liječnik obiteljske medicine ili druga ovlaštena osoba.

 
2. Prikupljanje medicinske dokumentacije

Zahtjevu se prilaže medicinska dokumentacija koja potvrđuje zdravstveno stanje osobe. Ova dokumentacija može uključivati nalaze specijalista, bolničke otpuste, rezultate laboratorijskih testova, rendgenske snimke i slično.
Medicinsku dokumentaciju obično priprema obiteljski liječnik, a može je nadopuniti specijalist iz relevantnog medicinskog područja.

ŠTO MI TREBA OD NALAZA

  • Prije vještačenja potrebno je prikupiti i dostaviti kopije liječničke dokumentacije.
  • Pripremite nalaz i potvrdu dijagnoze od liječnika_ce opće prakse
  • Pripremite potvrdu dijagnoze od psihijatra.
  • Pripremite dodatne nalaze liječnika za druge teškoće uz autizam.
  • Nalazi moraju biti od liječnika medicine (psihološki nalaz ili nalaz dijagnostičkog postupka s ERF-a možete priložiti, ali se gledaju nalazi liječnika).
  • Kada dođete na vještačenje imajte sa sobom orginale ili ovjerene kopije najnovije medicinske dokumentacije jer na vještačenje možete čekati i godinu dana.
  • Dokumentacija se zadržava do završetka postupka kada vam ju ZOSI vrati.
 
3. Postupak vještačenja

Vještačenje provode ovlašteni liječnici ili medicinske komisije koje su specijalizirane za procjenu stupnja invaliditeta. Vještačenje uključuje pregled medicinske dokumentacije i, po potrebi, izravan pregled osobe.
Temeljem procjene, komisija utvrđuje stupanj oštećenja zdravlja i procjenjuje sposobnosti osobe, uzimajući u obzir tjelesne, mentalne, intelektualne i osjetilne funkcije.

Prenosimo informacije iz stvarnog života vještačenih odraslih autističnih osoba:
Osobe koje vas vještače vjerojatno ništa ne znaju o spektru autizma u odraslih i morat ćete im objasniti. Na vještačenju ćete morati navesti s čime sve u životu imate poteškoća jer se gleda vaša funkcionalnost kod samozbrinjavanja i slično.
Ako ste roditelj, trenutno nemamo informacije iz prve ruke kako to utječe i utječe li na poimanje naše sposobnosti za roditeljstvo.

 
4. Utvrđivanje stupnja invaliditeta

Nakon vještačenja, donosi se odluka o stupnju invaliditeta. U Hrvatskoj postoje različite kategorije invaliditeta, a stupanj se izražava u postocima. Na primjer, invaliditet može biti utvrđen kao 30%, 60%, 80% i slično, ovisno o težini oštećenja i utjecaju na svakodnevni život.
Na temelju postotka invaliditeta, osoba može ostvariti različita prava, kao što su invalidska mirovina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, olakšice pri zapošljavanju i slično.

 
5. Prava i beneficije

Nakon što osoba dobije službeni status osobe s invaliditetom, može ostvariti različita prava i beneficije ovisno o stupnju invaliditeta i specifičnim potrebama. To mogu uključivati pravo na socijalnu pomoć, besplatnu ili subvencioniranu medicinsku njegu, prilagođene obrazovne programe, pravo na invalidsku mirovinu i druge oblike potpore.

 
6. Žalba na odluku

Ako osoba nije zadovoljna odlukom o stupnju invaliditeta ili procjenom komisije, ima pravo podnijeti žalbu nadležnom tijelu unutar određenog roka. U tom slučaju, može se provesti dodatno vještačenje ili pregled.

ZOSI lokacije 

Saznajte o vještačenju na ZOSI stranicama 

 

U Hrvatskoj, osobe s invaliditetom mogu ostvariti pravo na inkluzivni dodatak putem sustava socijalne skrbi i drugih relevantnih institucija, uz određene uvjete i procedure. Inkluzivni dodatak je oblik financijske pomoći koji se dodjeljuje kako bi se podržala socijalna integracija i omogućila veća samostalnost osobama s invaliditetom. Evo osnovnih koraka za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak:

1. Podnošenje zahtjeva

Osoba s invaliditetom ili njezin zakonski zastupnik mora podnijeti zahtjev za inkluzivni dodatak u nadležnom Centru za socijalnu skrb.
Zahtjev se podnosi u mjestu prebivališta ili boravišta osobe.
Uz zahtjev je potrebno priložiti određenu dokumentaciju koja potvrđuje status osobe s invaliditetom.

Obrazac za inkluzivni dodatak

 
2. Medicinska dokumentacija i procjena


Potrebno je priložiti medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje stupanj invaliditeta. Ovisno o situaciji, ta dokumentacija može uključivati nalaze specijalista, potvrde o zdravstvenom stanju i drugo.
Komisija za vještačenje utvrđuje stupanj invaliditeta te procjenjuje potrebu za inkluzivnim dodatkom.

 
3. Odluka o pravu na dodatak


Nakon što Centar za socijalnu skrb zaprimi zahtjev i priloženu dokumentaciju, te nakon što se izvrši procjena, donosi se odluka o pravu na inkluzivni dodatak.
Ako je zahtjev odobren, osoba će početi primati financijsku potporu na mjesečnoj bazi.

 
4. Visina inkluzivnog dodatka


Visina dodatka varira ovisno o stupnju invaliditeta, potrebi za tuđom pomoći i njezi te drugim kriterijima koji se uzimaju u obzir prilikom procjene.

5. Prava i obveze korisnika


Korisnici inkluzivnog dodatka moraju redovito obnavljati svoju dokumentaciju te prijavljivati sve promjene u svom zdravstvenom stanju ili životnim okolnostima koje mogu utjecati na pravo na dodatak.
U nekim slučajevima, osobe s invaliditetom mogu ostvariti i dodatne oblike pomoći, poput osobne asistencije ili prilagodbe radnog mjesta.

 
6. Žalbeni postupak


Ako osoba s invaliditetom nije zadovoljna odlukom Centra za socijalnu skrb, može uložiti žalbu nadležnom tijelu u određenom roku.

Dodatne informacije
Za dodatne informacije o inkluzivnom dodatku i ostalim pravima osoba s invaliditetom, može se obratiti nadležnom Centru za socijalnu skrb ili potražiti savjet kod udruga koje se bave pravima osoba s invaliditetom.

Pravo na inkluzivni dodatak u Hrvatskoj pruža podršku osobama s invaliditetom u njihovoj svakodnevici te omogućuje lakšu integraciju u društvo, ovisno o njihovim specifičnim potrebama i stupnju invaliditeta.

Odrasle autistične osobe teško pronalaze i zadržavaju posao što često utječe na naše funkcioniranje i mentalno zdravlje.
Ukoliko se teško nosite sa životom i obvezama i u lošoj ste životnoj situaciji, predajte zahtjev za socijalne usluge.

Socijalne usluge mogu se pružati tijekom duljeg razdoblja ili privremeno, ovisno o potrebama korisnika.

Socijalne usluge priznaju se ili odobravaju na temelju sveobuhvatne i/ili specifične procjene potreba korisnika, rizika i snaga obitelji i resursa lokalne zajednice, u skladu s individualnim planom promjene ili planom intervencija, radi osnaživanja i bolje socijalne uključenosti.

Podnošenje zahtjeva

Zahtjev za odobravanje socijalnih usluga podnosi se Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.
Gdje je moj područni ured?

Obrazac koji trebate ispuniti i predati u Područnom uredu:
Socijalne usluge za odrasle osobe – smještaj, boravak, pomoć u kući i psihosocijalna podrška (145 kB)


Popis socijalnih usluga

Ovdje pogledajte popis svih socijalnih usluga

Scroll to top
Skip to content