Autistični vodič za zdrave odnose
Preuzmite vodič ovdje.
Autistične osobe češće doživljavaju zlostavljanje u vezama nego osobe koje nisu autistične. Vodič, koji je napisao tim koji uključuje istraživačice, akademike i autistične samozastupnike, osmišljen je kako bi pomogao autističnim osobama da prepoznaju znakove zlostavljanja ili nezdravih odnosa. Isto tako može pomoći roditeljima, učiteljima i stručnjacima_kinjama da autistične mlade poduče kako prepoznati u kakvim se prijateljskim odnosima ili vezama nalaze.
Naziv “autistični vodič” čitateljima daje do zanja da su ga pisale autistične osobe i da je namijenjen autističnim osobama. Odlučile smo se da hrvatski naziv bude jednak izvorniku iako ne slijedi tradicionalna jezična pravila hrvatskog jezika. Razlog tome je težnja za jezičnom slobodom manjinskih zajednica da koristimo naš jezik o nama na način koji nama samima odgovara, koji nam je blizak i koji ima jasno i nedvojbeno značenje unutar zajednice.
Zastavice
Novi vodič koristi pristup ‘crvenih zastavica’ i ‘narančastih zastavica’ u stilu semafora. Crvene zastavice opisane su kao znakovi da veza može biti zlostavljačka. To uključuje prisilu, kontrolu, nasilje, neiskrenost, fizičko ili verbalno zlostavljanje, omalovažavanje i prijetnje. Narančaste zastavice su znakovi da veza ne funkcionira dobro, možda zato što te osobe nisu dobro usklađene ili imaju različite vrijednosti, potrebe ili interese. Vodič također raspravlja o ‘zelenim zastavicama’ – znakovima kada je veza pozitivna. To uključuje osjećaj poštovanja, podrške i sigurnosti, zajedničke interese i mogućnost da budete svoji u vezi.
Vodič temeljen na iskustvu
Vodič je dio projekta kojeg financira Mreža za nasilje, zlostavljanje i mentalno zdravlje, a istražuje iskustva nasilja i zlostavljanja u vezama kod autističnih odraslih osoba. Projektni tim, predvođen dr. Amy Pearson s Odsjeka za psihologiju sveučilišta u Durhamu, napisao je vodič nakon povratnih informacija od autističnih osoba o potrebi za edukativnim resursima na temu odnosa i veza. Vodič se temelji na svjedočanstvima i iskustvima koja su autistične osobe podijelile s istraživačkim timom.
Adresiranje nepostojanja izvora
Autistični samozastupnik Kieran Rose, koji je bio dio projektnog tima, rekao je: „Postoji oskudica relevantnih informacija o iskustvima autističnih osoba koje doživljavaju nasilje u intimnim vezama, i stoga ogromna praznina u zadovoljenju potreba tih osoba. “Ovo istraživanje ključno je za isticanje iskustava autističnih osoba koje doživljavaju nasilje u intimnim vezama. Vodič pruža žrtvama nasilja i glas i resurse. Također, baca svjetlo na procese ‘podrške’, koji jednostavno nisu dovoljno informirani ili strukturirani da bi zadovoljili postojeće potrebe.”
Preuzmite vodič ovdje.